Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Ile waży metr sześcienny gruzu?

Gruz jest nieodłącznym elementem wszelkich prac remontowych, budowlanych czy tych związanych z rozbiórką budynków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszelkie odpady wytwarzane na skutek prac remontowo-budowlanych powinny zostać zutylizowane. Nie można jednak wyrzucać ich do zwykłych pojemników na odpady komunalne – grozi to bowiem surowymi karami i mandatami. Tutaj z pomocą przychodzą specjalnie do tego przeznaczone kontenery. Jak jednak dowiedzieć się ile szacunkowo będzie ważył dany gruz oraz ile ostatecznie go będzie?

Aby uzyskać informacje na temat tego, ile odpadów wygenerujemy podczas prac remontowych należy określić dokładnie zakres czynności oraz obliczyć objętość danego budynku. Sama ilość gruzu zależna jest od rodzaju przeprowadzonych prac oraz od tego czy dana nieruchomość powstała przy wykorzystaniu nowego czy starego budownictwa. Wiadomo, że ilość gruzu będzie znacznie mniejsza w przypadku utylizowania pojedynczych ścianek czy skuwania płytek aniżeli w przypadku prac rozbiórkowych. Gdy mamy do czynienia ze starym budownictwem ilość odpadów również będzie większa.

Ile waży metr sześcienny gruzu? Po oszacowaniu ilości odpadów budowlanych można zweryfikować ich wagę. Przy jej wyliczaniu warto wziąć pod uwagę szereg czynników, jednak najważniejszym jest rodzaj użytych podczas budowy materiałów. W celu oszacowania wagi, warto posłużyć się orientacyjnym przelicznikiem. Według niego metr sześcienny danych odpadów budowlanych waży:

  • gruz betonowy – od 1,5 do 2 ton (w zależności od stopnia rozdrobnienia),
  • gruz betonowy z elementami zbrojenia lub granitem – od około 2,5 do 2,7 tony,
  • gruz ceglany – od 1,8 do 2,2 tony (w zależności od stopnia pokruszenia),
  • ziemia/hummus – od 1,4 do 1,5 tony.

Znajomość wagi i ilości gruzu kruszonego przydaje się szczególnie wtedy, kiedy prace budowlane wymagają zamówienia kontenera. Do dyspozycji Klientów firmy oddają różnego rodzaju pojemniki na odpady, jednak najczęściej zamawiane są te o pojemności 6 m3. To właśnie do nich zmieszczą się odpady budowlane, które powstały w wyniku intensywnych i zaawansowanych prac.