Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Rozbiórka a wyburzanie budynku – czym się różnią?

Rozbiórka a wyburzanie budynkusą to terminy używane zamiennie. Jednak pod względem technicznym są to dwa zupełnie różne procesy, które finalnie kończą się tak samo – usunięciem nieruchomości. Sprawdź jakie są najważniejsze różnice pomiędzy wyburzaniem a rozbiórką.

Proces likwidacji powierz specjalistom

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na wyburzenie budynku czy na jego rozbiórkę, najlepszym sposobem będzie powierzenie tego zadania profesjonalistom. Poza sprzętem posiadają oni odpowiednią wiedzę, która pozwala im przeprowadzić to w bezpieczny sposób. To szczególnie istotne, kiedy zabudowa znajduje się w pobliżu innych budynków. Jeden nieodpowiedni ruch może doprowadzić do katastrofy i uszkodzić okoliczne zabudowania.

Rozbiórka budynku

Rozbiórka stosowana jest tam, gdzie użycie ciężkiego sprzętu jest niemożliwe. Może być to spowodowane lokalizacją budynku lub jego stanem. Użycie ciężkiego sprzętu mogłoby uszkodzić pobliskie zabudowania.. Często problemem jest także sam dojazd na miejsce wyburzania.

Prawo budowlane ciągle się zmienia. Dawniej nie było przepisów, który mówiłby o tym w jakiej odległości od ogrodzenia sąsiadów czy innego budynku miałaby znajdować się nieruchomość. Wiele starych, opuszczonych nieruchomości jest więc niezgodna z obecnie obowiązującymi przepisami. W takich wypadkach najczęściej zakup działki oznacza konieczność rozbiórki znajdujących się tam opuszczonych budynków.

Rozbiórka budynku wykonywana jest także wtedy, kiedy właściciel nie chce aby zniszczeniu uległy cenne elementy znajdujące się na budynku lub rozebrana ma zostać jedynie część konstrukcji. Wtedy prace należy wykonywać ręcznie. Ciężki sprzęt mógłby uszkodzić całą konstrukcję. Rozbiórka to także dobry sposób na pozyskanie starych materiałów budowlanych. Obecnie stara cegła jest bardzo modna i wielu domach służy jako dekoracja wnętrza.

Rozbiórka obiektu jest możliwa wtedy, kiedy został on zbudowany z cegieł. Nie da się przeprowadzić tej operacji na budynku z cementu, betonu czy żelbetonu. Do takich zadań potrzebny jest ciężki sprzęt.

Wyburzanie budynków

Rozbiórka budynku jest bardzo pracochłonnym zadaniem, więc wykonywana jest tylko w szczególnych przypadkach, kiedy nie ma innej możliwości. W dzisiejszych czasach w większości przypadków wykorzystuje się sprzęt do wyburzania budynku. To szybki sposób na pozbycie się niechcianej konstrukcji, która wykonana jest z betonu czy żelbetonu. To materiały, które nie będą mogły być ponownie wykorzystane, więc w tym przypadku nie ma się co zastanawiać. Wyburzenie to najlepsze rozwiązanie. Do tego typu prac warto zatrudnić specjalistyczną firmę, która posiada odpowiedni sprzęt i doświadczenie, które pozwoli przeprowadzić całość prac bezpiecznie i sprawnie.