Wybudowanie drogi dojazdowej to zadanie trudne i wymagające zaangażowania specjalistów. Obejmuje nie tylko przygotowanie projektu drogi, przeprowadzenie wszystkich etapów i prac budowlanych, ale także przestrzeganie przepisów prawa i niezbędnych wymogów. W tym artykule skupiamy się na kwestii uzyskania pozwolenia na budowę drogi dojazdowej. Często ten typ drogi jest budowany na zlecenie inwestorów indywidualnych i prywatnych, którzy nie tylko nie posiadają rozeznania w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych, ale również nie są pewni co do ich właściwej interpretacji.
Droga dojazdowa to inaczej droga wewnętrzna, przeznaczona często do użytku tylko przez osoby mieszkające na danym obszarze. Nie jest tym samym zaliczana do grupy dróg publicznych. Mimo to jej wybudowanie wiąże się z określonymi wymogami formalnymi oraz prawnymi, do których spełnienia zobowiązani są wszyscy inwestorzy.
Od razu pragniemy wskazać, że nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy budowa drogi dojazdowej jest obarczona koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. Zależy to przede wszystkim od przeznaczenia konkretne drogi, jej lokalizacji oraz szczegółowych parametrów technicznych.
Przeznaczenie konkretnej drogi dojazdowej to pierwsza istotna kwestia mająca wpływ na konieczność uzyskiwania zezwoleń. Jeśli z drogi dojazdowej będą korzystać wyłącznie mieszkańcy posesji lub osiedla, przeprowadzenie budowy nie wymaga uzyskania zezwoleń. Jeśli natomiast będą z niej korzystać inni kierowcy, w tym także pojazdy służby ratunkowych, pozwolenie może okazać się niezbędne do uzyskania.
Lokalizacja to drugi ważny aspekt. Jeśli droga zostanie wybudowana w granicach działki posiadanej przez inwestora, uzyskanie zezwolenia nie jest konieczne. Jeśli natomiast droga będzie przebiegać przez obszar aż kilku posesji, zezwolenie będzie wymagane.
Do najważniejszych parametrów technicznych należy rozmiar danej drogi. Jeśli szerokość nie przekracza 5 m, uzyskanie pozwolenia nie będzie obowiązkowe.
Warto też podkreślić, że uzyskanie zezwolenia na budowę może okazać się niezbędne, jeśli teren na którym droga się znajdzie, został ujęty w planach zagospodarowania przestrzennego. W takim wypadku może okazać się, że plany nie dopuszczają po prostu realizacji drogi dojazdowej.
Ponadto na konieczność uzyskania zezwolenia wpływają dodatkowe elementy infrastruktury, takie jak odwodnienia lub oświetlenia stawiane przy drodze. W przypadku ich obecności, uzyskanie zezwolenia będzie niezbędną procedurą.
Na koniec pragniemy podkreślić, że uzyskanie zezwolenia może też zależeć od decyzji samorządów lokalnych, ekologicznego i kulturalnego charakteru danego obszaru oraz dotyczących go regulacji prawnych i ochronnych. Wówczas, przepisy obowiązujące na danym terenie mogę się różnić od podstawowych norm prawnych dla całego kraju.