Wyrównywanie terenu to wymagające i skomplikowane zadanie, pozwalające przygotować dany obszar do realizacji inwestycji budowlanej, stworzenia ogrodu lub innych zaplanowanych działań. Niwelacja terenu może zostać przeprowadzona na różne sposoby, w zależności od rangi całego przedsięwzięcia i wymogów stawianych przez grunt. W tym artykule skupiamy się na szczegółach niwelacji terenu oraz podpowiadamy kiedy najlepiej zdecydować się na jego całościowe wyrównanie.
Pod nazwą wyrównywania terenu kryje się cały szereg specjalistycznych usług, pozwalających na stworzenie podłoża o pożądanym układzie i wysokości. Standardowo uważa się wyrównanie za działanie dążące do usunięcia gruntu w miejscach, w których występuje on w nadmiarze. Wyrównywanie może być realizowane ze względów praktycznych, jak również estetycznych, w celu stworzenia podłoża równego, którego ukształtowanie będzie zgodne z planami inwestycyjnymi.
Choć nie zalicza się wyrównywania terenu do kategorii prac budowlanych, to jednak może zostać zaliczone do kategorii prac przygotowawczych. Tym samym wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń i zgłoszenia zamiaru budowy, aby nie została w przyszłości znana za przejaw samowoli budowlanej. Tym bardziej, że poziomowanie gruntu, będące podstawową usługą w ramach wyrównywania terenu, jest często niezbędnym etapem przed rozpoczęciem budowy nieruchomości.
Wyrównywanie terenu zalecamy realizować w okresie wiosennym lub jesiennym, gdy ziemia jest odpowiednio wilgotna, a dzięki temperaturom powyżej jest zera jest też łatwa w kształtowaniu. W tym okresie gleba będzie łatwo się układać, a sprzęt ciężki będzie miał ułatwione warunki w czasie pracy. Ponadto wyrównywanie terenu należy wykonać po zakończeniu działań badawczo-geodezyjnych oraz po oczyszczeniu działki z porastającej szaty roślinnej.
Przede wszystkim przed zainicjowaniem jakichkolwiek poważniejszych prac budowlanych konieczne jest dokładne wyrównanie terenu. W ten sposób powstaje stabilne podłoże, gwarantujące pomyślną finalizację prac oraz bezpieczne użytkowanie powstałej konstrukcji. Niwelecja terenu ma szczególne znaczenie w przypadku budowy elementów infrastruktury, zwłaszcza takich jak drogi, place, chodniki, boiska, parkingi.
Ponadto na niwelację terenu decydują się inwestorzy prywatni, pragnący przygotować obszar swojej działki do założenia ogrodu. W takim wypadku wyrównywanie terenu może obejmować także stworzenie specjalnych nasypów i skarp, które będą zabezpieczać rośliny przed zalewaniem wodą.
Odradzamy natomiast wyrównywanie terenu w okresie zimowym, gdy gleba jest zamarznięta, a proces osiadania będzie przebiegał nieprawidłowo. Warto też zrezygnować z niwelacji terenów w okresie intensywnych opadów, które będą utrudniać zarówno transport ziemi jak i zagęszczanie gruntu.