Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Jakie są rodzaje kruszyw budowlanych?

0

Kruszywami nazywamy szeroką gamę materiałów o zróżnicowanych rozmiarach, ziarnistej budowie oraz szerokim zastosowaniu. Kruszywa budowlane należą do grona najczęściej wykorzystywanych surowców branżowych, tak w przypadku umacniania i przekształcania podłoża, przygotowywania zapraw, jak i realizacji innych prac budowlanych i wykończeniowych. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze rodzaje kruszyw wykorzystywanych w branży budowlanej, podpowiadamy jakie jest ich docelowe wykorzystanie oraz na który wariant warto się zdecydować w czasie planowania inwestycji. 

Kruszywa pochodzenia naturalnego i sztucznego 

Podstawowy jest podział na kruszywa naturalne i sztuczne. Do pierwszej grupy należą kruszywa mineralne, powstające na skutek procesów rozdrabniania kał. Niekiedy też pozyskuje się je na drodze celowego rozdrabniania wyselekcjonowanych skał litych. W trakcie obróbki mogą zostać poddane uszlachetnieniu i selekcji. 

Kruszywa sztuczne również powstają z materiałów mineralnych, przechodzą jednak proces recyklingu, obróbki cieplnej, w tym wypiekania i spiekania. Do najpopularniejszych należą keramzyt lub gralit.

Rozmiar uziarnienia w kruszywach budowlanych 

Biorąc pod uwagę rozmiary poszczególnych frakcji, wyróżniamy kilka grup kruszyw. W pierwszej znajduje się kruszywa naturalne, najczęściej wydobywane z dna rzek, których ziarna nie przekraczają 1 mm. 

Jeśli ziarna poddawane są selekcji, może zostać wyodrębnione kruszywo drobne lub też grube. Kruszywa drobne to takie, których ziarna nie przekraczają 4 mm. Kruszywa powyżej tego rozmiaru to kruszywa grube. Jeśli w mieszance występuje jeden konkretny rozmiar, mowa o kruszywach o stabilnym uziarnieniu. 

Następną grupę tworzą tak zwane wypełniacze, czyli kruszywa wyselekcjonowane w oparciu o ich szczególnie małe rozmiary, poniżej 0,063 mm. 

Zastosowanie i przeznaczenie kruszyw budowlanych 

Kruszywo betonowe jest stosowane przede wszystkim w produkcji betonu o różnych parametrach użytkowych i gęstości. Odpowiednio wyselekcjonowane kruszywa pozwalają wytworzyć beton do konkretnego zastosowania: fundamentów, stropów, chodników, dróg i wielu innych. Ponadto kruszywa wykorzystuje się w celu stworzenia zapraw murarskich, innych mas budowlanych oraz nasypów w obrębie podłoża i powierzchni utwardzonych.

Tym samym kruszywa budowlane znajdują wykorzystanie w działaniach zakładów pracy z branży budowlanej, renowacyjnej, konstrukcyjnej, a także wśród odbiorców prywatnych, poszukujących surowców do wykończenia prac ogrodowych.

Jakie kruszywa wykorzystuje się najczęściej? 

Do najczęściej wykorzystywanych należą piasek, żwir, grys, tłuczeń, otoczaki i kliniec. Ponadto warto wskazać na pospółkę, czyli połączenie żwiru z piaskiem. Są dostępne w szerokiej gamie wariantów, o odmiennej gęstości, wielkości ziaren oraz przeznaczeniu użytkowym. W czasie zakupów warto zdać się na fachowe doradztwo, szczególnie jeśli poszukujesz kruszyw ściśle odpowiadających zamierzonej aplikacji.

Call Now Button