Spis treści
Gdzie zaczyna się budowa? Odpowiedź jest prosta. Właściwe przygotowanie placu budowy i rozplanowanie prac ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania wydajności i bezpieczeństwa. Wymaga to prac ziemnych, które są pierwszym podstawowym etapem każdego projektu budowlanego.
W tym artykule poradnikowym przedstawimy podstawowe informacje na temat prac ziemnych w Polsce, w tym ich znaczenie, rodzaje i zastosowanie.
Roboty ziemne – najważniejsze informacje
Roboty ziemne, inaczej prace ziemne to prace budowlane polegające na wykopywaniu, przemieszczaniu, kształtowaniu lub całkowitym usuwaniu naturalnego gruntu (ziemi). Roboty ziemne mają zazwyczaj charakter pomocniczy lub tymczasowy, a rzadko główny.
Roboty ziemne wykonywane są najczęściej w czasie realizacji takich realizacji budowlanych jak:
-
- fundamenty konstrukcji naziemnych (np. domów jednorodzinnych, garaży lub pomieszczeń gospodarczych);
- obiekty i konstrukcje podziemne (np. zbiorniki, tunele, schrony czy rurociągi);
- podkłady pod różnego rodzaju nawierzchnie (np. drogi, parkingi, lotniska, podjazdy);
- kształtowanie krajobrazu (np. nasypy, tworzenie sztucznych wąwozów).
Rodzaje robót ziemnych
Prace ziemne można podzielić na dwie podstawowe kategorie:
-
- wykopy – są to wszystkie prace, które odbywają się pod powierzchnią ziemi, wykopy można podzielić na wykopy wąskoprzestrzenne (czyli rowy, których głębokość jest dużo większa, niż ich szerokość oraz długość), wykopy szerokoprzestrzenne (to z kolei rowy, których szerokość oraz długość dużo przekraczają głębokość), a także oraz wykopy tymczasowe (opisane powyżej rozwiązania mogą być wykopami tymczasowymi);
- nasypy – to wszystkie prace, które odbywają się ponad powierzchnią gruntu, kategoria ta rozróżnia nasypy kontrolowane, które są układane i zagęszczane odpowiednimi warstwami oraz nasypy niekontrolowane (mogą to być np. hałdy lub stosy).
Rozróżnia się również:
-
- podstawowe roboty ziemne – wśród nich można wymienić takie roboty ziemne jak: makroniwelacja, wykopy szerokoprzestrzenne, wykopy wąskoprzestrzenne, wypełnianie, zagęszczanie, kształtowanie i wyrównywanie;
- roboty ziemne wykończeniowe – tego typu prace ziemne to: wyrównywanie dna wykopów, wykopy pod stopy fundamentowe, profilowanie nasypów, układanie gleby roślinnej na trawnikach, polach i skarpach;
- roboty ziemne przygotowawcze i porządkowe – tu z kolei mamy do czynienia z takimi pracami jak: wytyczanie budowli ziemnych, usuwanie trawników, wycinanie oraz karczowanie pni i krzewów, odprowadzanie wody burzowej i tymczasowe obniżanie poziomu wód gruntowych.
Roboty ziemne – specjalistyczny sprzęt
Roboty ziemne takie jak np. wykopy można rzecz jasna wykonywać przy użyciu standardowych rozwiązań, takich jak szpadle i łopaty. Niestety, metoda ta jest czasochłonna i nieefektywna, w związku z tym wielu pracowników budowlanych i firm decyduje się na rozwiązania zautomatyzowane. Do prac ziemnych najczęściej wykorzystuje się zatem ciężki sprzęt budowlany, taki jak koparki (w tym koparki gąsienicowe) i minikoparki.