Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091
Otwarte Pon- PT 8:00-17:00, Sob 8-13
Email info@kruszenie-betonu.pl Zadzwoń +48 22 615 58 92 +48 602 392 091

Jak wykonuje się wykop pod fundament?

wykop pod fundamentPodstawą solidnego domu są solidne fundamenty. Te z kolei wymagają wykonania wykopu pod fundament. Jak wykonuje się wykop pod fundament? Czy tego typu prace warto wykonywać ręcznie? A może lepiej wynająć koparkę lub zlecić wykonanie wykopu pod fundament firmie specjalizującej się w robotach ziemnych?

Wykop pod fundament: Od czego zacząć?

To, od czego zaczniemy przygotowywanie wykopu pod fundament w dużej mierze zależy od rodzaju zastosowanych fundamentów. Najprostsze fundamenty wylewane są bezpośrednio w gruncie. Ich wykonanie wymaga Wymagają wykopania rowów projektowanej szerokości i głębokości wzdłuż zarysu ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Rowy pod fundamenty wylewane w gruncie można wykopać ręcznie lub przy pomocy niewielkiej koparki przeznaczonej do wykonywania wykopów wąskoprzestrzennych. Tego typu wykopy poleca się wykonywać bez usuwania wierzchniej warstwy gruntu, ponieważ to zmniejsza ryzyko obsypywania się krawędzi rowów. Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku wykopów pod fundamenty oparte na ławach.

Wykopy pod fundamenty oparte na ławach

Przygotowanie wykopu pod fundamenty oparte na ławach obejmuje dwa etapy:

  • usunięcie wierzchniej warstwy ziemi,
  • wykonanie wykopu pod same ławy.

Wykopy pod fundamenty oparte na ławach – Etap 1: Na tym etapie prace ziemne wykonuje się najczęściej przy zastosowaniu koparko-ładowarki. Najpierw zdejmuje się wierzchnią warstwę ziemi, która jest usuwana lub magazynowana na placu budowy (można ją wykorzystać m.in. do wyrównania terenu). Wierzchnią warstwę zdejmuje się do głębokości górnego poziomu ławy. Na tym kończy się pierwszy etap przygotowywania wykopów.

Wykopy pod fundamenty oparte na ławach – Etap 2: Na tym etapie pracujemy ręcznie. Wykop pod same ławy wykonuje się przy pomocy łopat. Bardzo istotne jest tutaj odpowiednie wypoziomowanie dna wykopu, ponieważ ułatwia dobre ułożenie zbrojenia i przeciwdziała pękaniu podstawy fundamentu.

Wykop pod fundament a nadwyżki ziemi

Podczas wykonywania wykopów pod fundamenty pojawiają się nadwyżki ziemi. Mogą być one usuwane z placu budowy lub magazynowane na działce z myślą o późniejszym zastosowaniu. Ziemia z wykopu będzie nam potrzebna zarówno do jego przysypania, jak i może się okazać pomocna do wyrównania terenu. Ważne jest, żeby wykopanej z rowów ziemi nie składować bezpośrednio w sąsiedztwie wykopu, ponieważ mogłoby to skutkować obsuwaniem się jej na dno wykopu.